Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 24 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Кашмир: Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: The Telegraph → The Telegraph using AWB
с (Јазична исправка, replaced: 13 век → XIII век, консонанти → согласки using AWB)
с (→‎Кашмир: Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: The Telegraph → The Telegraph using AWB)
Сепак изјавил дека Ал-Каеда имала силни врски со кашмирските воени групи [[Лашкар е Таиба]] и [[Џаиш е Мухамед]]<ref>[http://www.hindu.com/2007/06/18/stories/2007061801191400.htm No Al Qaeda presence in Kashmir: Army], [[The Hindu]],2007-06-18</ref> со седиште во [[Пакистан]]. Било забележано дека Вазиристан станало ново борбено поле на кашмирските војници против НАТО за поддршка на Ал-Каеда и Талибан. Дирен Барот, кој ја напишал „The Army of Madinah In Kashmir“ и бил оперативец на Ал-Каеда обвинет за учеството во терористичкиот заговор во 2004 година, бил обучуван за оружје и експлозиви во воен камп за обука во Кашмир.
 
Се верува дека [[Маулана Масод Азхар]], основачот на другата кашмирска група [[Џаиш е Мухамед]], неколку пати се сретнал со Бин Ладен и добил финансиска поддршка од него<ref name=CFRKashmir/>. Во [[2002]] година, [[Џаиш е Мухамед]] го организирале киднапирањето и убиството на [[Даниел Перл]] во операција извршена во соработка со Ал-Каеда и финансирана од Бин Ладен<ref>[http://www.theatlantic.com/doc/200410/bergen The Long Hunt for Osama], The Atlantic, октомври 2004.</ref>. Според американскиот експерт за антитероризам [[Брус Ридел]], Ал-Каеда и талибанците биле вклучени во [[киднапирање на индискиот авион 814|киднапирањето на летот 814]] на индиската воздухопловна компанија во [[1999]] година, што довело до ослободување од индискиот затвор на [[Маулана Масуд Азхар]] и [[Ахмед Омар Саид Шеик]] во замена за патниците. Ова киднапирање било точно опишано од тогашниот индиски министер за надворешни работи [[Џасвант Синг]] како „генерална проба“ за нападите на 11 септември<ref>[http://www.brookings.edu/articles/2007/05terrorism_riedel.aspx Al Qaeda Strikes Back], [[Brookings Institution]]</ref>. Според зборовите на [[Абу Џандал]], телохранител на Бин Ладен, Бин Ладен лично подготвил богата забава за добредојде на Азхар откако бил ослободен<ref>[http://www.hindu.com/2006/09/18/stories/2006091814740100.htm Al-Qaeda involved in Indian plane hijack plot], [[The Hindu]], September 18, 2006</ref><ref>[http://www.indianexpress.com/news/osama-threw-lavish-party-for-azhar-after-hi/12921/ Osama threw lavish party for Azhar after hijack], [[The Indian Express]], September 18, 2006</ref>. [[Ахмед Омар Саид Шеик]], кој бил во индискиот затвор поради неговата улога во киднапирањето на туристи од Западот во [[Индија]] во [[1994]] година и поради убиството на [[Даниел Перл]], бил осуден на смртна казна од страна на Пакистан. Оперативецот на Ал-Каеда, [[Рашид Рауф]], кој бил еден од обвинетите за авионската прекуокеанска завера во [[2006]] година, имал роднинска врска со Маулана Масуд Азхар<ref>[http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/pakistan/3500661/Rashid-Rauf-profile-of-a-terror-mastermind.html Rashid Rauf: profile of a terror mastermind], [[The Daily Telegraph|The Telegraph]], November 22, 2008</ref>.
 
Исто така е познато дека [[Лашкар е Таиба]], кашмирската воена група која се смета дека стои позади [[нападите во Мумбаи]] во 2008 година, има силни врски со високи лидери на Ал-Каеда кои живеат во [[Пакистан]].<ref>LeT, which is based at Muridke, near Lahore in Pakistan, has networks throughout India and its leadership has close links with core al-Qaeda figures living in Pakistan [http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article5248563.ece Focus on Westerners suggests al-Qaeda was pulling strings], [[The Times]], November 28, 2008</ref>. Кон Крајот на [[2002]] година висок оперативец на Ал-Каеда, [[Абу Зубајдах]], бил уапсен во засолниште кое му го обезбедиле [[Лашкар е Таиба]] во [[Фејсалабад]]<ref name=WSJ20081204>[http://online.wsj.com/article/SB122834970727777709.html Lashkar-e-Taiba Served as Gateway for Western Converts Turning to Jihad], [[The Wall Street Journal]], December 4, 2008</ref>. [[ФБИ]] верува дека Ал-Каеда и Лашкар долго време биле поврзани, а [[ЦИА]] дека Ал-Каеда ја финансира Лашкар е Таиба<ref name=WSJ20081204/>. Француски истражен судија, Жан-Луи Бругиер, врвен француски експерт за антитероризам кажал на Ројтерс во 2009 година дека Лашкар е Таиба не е повеќе пакистанско движење со само кашмирска политичка и воена агенда. Лашкар е Таиба се дел од Ал-Каеда.<ref>[http://www.dawn.com/wps/wcm/connect/dawn-content-library/dawn/news/world/03-lashkar-e-taiba-threat-revived-after-chicago-arrest-ss-09 Lashkar-e-Taiba threat revived after Chicago arrest], [[Dawn (newspaper)|Dawn]], November 20, 2009</ref><ref>[http://www.reuters.com/article/idUSLC383495 INTERVIEW-French magistrate details Lashkar's global role], [[Reuters]], November 13, 2009</ref>