NGC 972: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB
с (clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB)
с (→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 2045, MCG 5-7-10, CGCG 505-12, KUG 0231+290, IRAS 02312+2905
}}
'''NGC 972''' — [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Овен (соѕвездие)|Овен]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот Телото претставува [[Дрееров објект]].
Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 972 се споменува и како UGC 2045, MCG 5-7-10, CGCG 505-12, KUG 0231+290, IRAS 02312+2905.