Разлика помеѓу преработките на „Лотар Матеус“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
| managerclubs7 = [[Фудбалска репрезентација на Бугарија|Бугарија]]
}}
'''Лотар Херберт Матеус'''' ({{lang-de|Lothar Herbert Matthäus}}; р. {{рн|21|март|1961}}) — [[Германци|германски]] [[фудбал | фудбалер]], менаџер и поранешен капитен на [[Западна Германија]]. За победата на [[Светско првенство во фудбал 1990|Светското првенство во 1990 година]], тој бил еден од најзаслужните во [[Фудбалска репрезентација на Германија|германската репрезентација]] и прогласен за европски фудбалер на годината во 1991 година, и исто така бил именуван за најдобар [[ФИФА]] играч на годината, и на крајот му останало само да ја добие наградата за германски играч на годината, што подоцна ја добил во истата година.
 
Роден е во [[Ерланген]], Баварија. Играл на пет Светски првенства и тоа на [[Светско првенство во фудбал 1982|ФИФА Светското Првенство во Шпанија 1982 година]], на [[Светско првенство во фудбал 1986|ФИФА Светското првенство 1986]] во [[Мексико]], [[Светско првенство во фудбал 1990|ФИФА Светското првенство 1990]] во [[Италија]] , [[Светско првенство во фудбал 1994|ФИФА Светското првенство 1994]] во [[Соединети Американски Држави|САД]] и [[Светско првенство во фудбал 1998|ФИФА Светското првенство 1998]] во [[Франција]].Тој настапил повеќе од било кој друг играч во машкиот фудбал на светските првенства, и го држи рекордот со најмногу одиграни натпревари на мундијалите од страна на еден играч со 25 натпревари. Тој исто така го освоил [[Европско првенство во фудбал 1980|Еуро 1980]], и играл уште и на [[Европоско првенство во фудбал 1984|Еуро 1984]], [[Европско првенство во фудбал 1988|Еуро 1988]] и [[УЕФА Еуро 2000|Еуро 2000]]. Во 1999 година, на возраст од 38 години, тој повторно бил прогласен за германски фудбалер на годината, откако претходно ја освоил наградата во 1990 година.