Разлика помеѓу преработките на „Лотар Матеус“

Одземени 165 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
| managerclubs4 = [[ФК Атлетико Паранаенсе|Атлетико Паранаенсе]]
| manageryears5 = 2006–2007
| managerclubs5 = [[ФК Ред Бул СалзбургСалцбург|Ред Бул СалзбургСалцбург]]
| manageryears6 = 2008–2009
| managerclubs6 = [[Макаби Нетанја]]
| managerclubs7 = [[Фудбалска репрезентација на Бугарија|Бугарија]]
}}
'''<nowiki/>'Лотар Херберт Матеус'''' ({{IPAlang-de|ˈloːtaːɐ̯Lothar maˈtɛːʊsHerbert Matthäus}}; р. (роден на {{рн|21 |март |1961}}) е [[Германци|германски]] [[фудбал | фудбалер]], менаџер и поранеше поранешен капитен ана [[ Фудбалска репрезентација на Германија| Западна Германија]]. За победата на [[Светско првенство во фудбал 1990|Светското првенство во 1990 година]], тој[[Светско првенство во фудбал 1990|ил]]<nowiki/>шебил еден од најзаслужните во германскиот[[Фудбалска националенрепрезентација тимна Германија|германската репрезентација]] и прогласен за европски фудбалер на годината во 1991 година, и исто така тој[[Светско првенство во фудбал 1990|ил]]<nowiki/>шебил именуван за најдобар [[ФИФА]] играч на годината, и на крајот му оста[[ФИФА|ло]]<nowiki/>нaостанало само да ја добие наградата за германски играч на годината, што подоцна ја до[[ФИФА|л]]<nowiki/>бидобил во истата година.
 
ТојРоден играле во [[Ерланген]], Баварија. Играл на пет Светски првенства и тоа на [[Светско првенство во фудбал 1982|ФИФА Светското Првенство во Шпанија 1982 година]], на [[Светско првенство во фудбал 1986|ФИФА Светското првенство 1986]] во [[Мексико]], [[Светско првенство во фудбал 1990|ФИФА Светското првенство 1990]] во [[Италија]] , [[Светско првенство во фудбал 1994|ФИФА Светското првенство 1994]] во [[Соединети Американски Држави|САД]] и [[Светско првенство во фудбал 1998|ФИФА Светското првенство 1998]] во [[Франција]].Тој настапил повеќе од било кој друг играч во машкиот фудбал на светските првенства, и го држи рекордот со најмногу одиграни натпревари на мундијалите од страна на еден играч со 25 натпревари. Тој исто така го освоил [[Европско првенство во фудбал 1980|Еуро 1980]], и играл уште и на [[Европоско првенство во фудбал 1984|Еуро 1984]], [[Европско првенство во фудбал 1988|Еуро 1988]] и [[УЕФА Еуро 2000|Еуро 2000]]. Во 1999 година, на возраст од 38 години, тој повторно бил прогласен за германски фудбалер на годината, откако претходно ја освоил наградата во 1990 година.
 
Матеус е најстариотнајвозрасниот германски фудбалер на сите времиња и се повлекол со вкупно 150 настапи (83 за Западна Германија) во последните 20 години, и 23 постигнати гола. Матеус е член на [[ФИФА 100]] листата на најголеми живи фудбалери избрани од страна на [[Пеле]].<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/3533891.stm |title=Pele's list of the greatest |publisher=BBC Sport |date=4 March 2004 |accessdate=29 May 2014 }}</ref> [[Диего Марадона]] еднаш изјавил за Матеус, "тој е најдобар ривал што некогаш сум го имал. Претпоставувам дека тоа е доволно за да го дефинирам него", во својата книга '' Еј соја Ел Диего "(Јас сум Диего).<ref>{{cite book | first = Diego Armando | last = Maradona | year = 2006 | title = Yo Soy El Diego | language = es | publisher = Planeta Publishing Corporation}}</ref>
 
Матеус претставувал разновиден и комплетен играч, тој бил познат по неговата перцептивна пас игра, позициона смисла, добро темпирано справување, како и моќен удар од далечина. За време на неговата кариера, тој обично настапувал како играч од средниот ред, иако доцна во неговата кариера играл како одбранбен играч, или популарно наречено ''Либеро''.
 
==Наводи==
{{Reflistнаводи|30em}}
 
==Надворешни врски==
{{commons categoryрв|Lothar Matthäus}}
* {{Official website|http://www.lotharmatthaeus.de/}} {{de icon}}
 
* {{Official website|http://www.lotharmatthaeus.de/}} {{de icon}}
* [http://scoreshelf.com/flbb/en/Germany/DEU_LotharMatthaus Complete World Cup match record]
 
{{Нормативна контрола}}
{{Authority control}}
 
{{DEFAULTSORT:Matthaus, Lothar}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Матеус, Лотар}}
[[Категорија:Родени во 1961 година]]
[[Категорија:Германски фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Бајерн Минхен]]