Разлика помеѓу преработките на „NGC 6377“

Одземени 10 бајти ,  пред 1 година
с
Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
с (Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 10855, MCG 10-25-26, CGCG 300-24, KCPG 516B, KAZ 136, 7ZW 712
}}
'''NGC 6377''' — [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Змеј (соѕвездие)|Змеј]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот Телото претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6377 се споменува и како UGC 10855, MCG 10-25-26, CGCG 300-24, KCPG 516B, KAZ 136, 7ZW 712.
 
== Користена литература ==
* Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).
Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"",
Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).
 
== Надворешни врски ==