Разлика помеѓу преработките на „NGC 19“

Одземени 8 бајти ,  пред 10 месеци
с
clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB
с (→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB)
с (clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB)
'''NGC 19''' — [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Телото претставува [[Дрееров објект]].
 
ОбјектотТелото билбило предмет и на други истражувања, па освен како NGC 19 се споменува и како UGC 98, MCG 5-1-46, CGCG 499-65, KAZ 18, IRAS 00080+3242 .
 
== Откривање ==
ОбјектотТелото е откриеноткриено на [[20 септември]] [[1885]] година од страна на [[Луис Свифт]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала пречник од 16 см.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
ОбјектотТелото е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 0 ч 10 м 40,8 с, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 32° 58' 58".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 42°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==