Разлика помеѓу преработките на „NGC 19“

Одземени 5 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Исправка на прелом и/или збор, replaced: Објектот претставува → Телото претставува using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 98, MCG 5-1-46, CGCG 499-65, KAZ 18, IRAS 00080+3242
}}
'''NGC 19''' — [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот Телото претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 19 се споменува и како UGC 98, MCG 5-1-46, CGCG 499-65, KAZ 18, IRAS 00080+3242 .