NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
с (clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB)
'''NGC 6946''' — [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Лебед (соѕвездие)|Лебед]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
ОбјектотТелото билбило предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6946 се споменува и како UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958.
 
== Откривање ==
ОбјектотТелото е откриеноткриено на [[9 септември]] [[1798]] година од страна на [[Вилијам Хершел]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
ОбјектотТелото е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 20 ч 34 м 52,1 с, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, +60° 9' 12"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref> [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 57°.<ref name="SEDS"/>
 
== Други поделби ==