Портрет на девојче: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правилно именувана инфокутија, replaced: Infobox Artwork → Инфокутија Уметничко дело using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(ситна поправка)
с (→‎top: Правилно именувана инфокутија, replaced: Infobox Artwork → Инфокутија Уметничко дело using AWB)
{{Italic title|Портрет на девојче}}
{{Инфокутија Уметничко дело
{{Infobox Artwork
| image_file=Никола Мартиноски „Портрет на девојче“.jpg
| backcolor=#FBF5DF
}}
 
'''Портрет на девојче''' – слика од [[Никола Мартиноски]]. Сликата е [[маслено сликарство|масло на платно]], завршена во 1944 година со димензии 60 х 40 см и се наоѓа во [[Народен музеј - Битола|Народниот музеј]] во [[Битола]].
 
== Опис ==