Берба (Мартиноски): Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правилно именувана инфокутија, replaced: Infobox Artwork → Инфокутија Уметничко дело using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(нова страница)
 
с (→‎top: Правилно именувана инфокутија, replaced: Infobox Artwork → Инфокутија Уметничко дело using AWB)
 
{{Italic title|Берба}}
{{Инфокутија Уметничко дело
{{Infobox Artwork
| image_file=Nikola Martinoski, Berba, Muzej u Smederevu.jpg
| backcolor=#FBF5DF
| museum=Музеј на Смедерево
}}
'''Берба''' или '''Девојка со грне и младич''' – слика од [[Никола Мартиноски]]. Сликата е [[маслено сликарство|масло на платно]], завршена во 1929 година со димензии 52,5х63 см и се наоѓа во Музејот на Смедерево.
 
На сликата централно е поставена крупна фигура на [[девојка]] во сива кошула. Таа во рацете држи едно големо земјано [[грне]]. Десно од неа, гледаме стоечка фигура на момче. На платното, блиску до левиот раб, се извива пат на кој стои мало црно [[куче]]нце и кој води до куќа во заднината на сликата.<ref>{{наведена книга |last1=Пенушлски |first1=Кирил |authorlink1= |last2= |first2= |editor1-first= |editor1-last= |editor1-link= |others= |title=Никола Мартиноски до 1945 |url= |format= |accessdate=25 април 2020 |edition= |series= |volume= |date= |year=2016 |month= |origyear= |publisher=Министерство за култура на Република Македонија |location=Скопје |language=македонски |isbn=978-608-257-002-0 |oclc= |doi= |id= |page=49 |pages=218 |chapter= |chapterurl= |quote= |ref= |bibcode= |laysummary= |laydate= |separator= |postscript= |lastauthoramp=}}</ref>