Богојци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
Стилска исправка using AWB
с (Стилска исправка using AWB)
 
Родови во селото се: Селмани (9 к.), Авдија (5 к.) и Белули (12 к.) доселени се од неко— село во областа [[Голо Брдо]] (во [[Албанија]]). Првите два рода потекнуваат од браќата Селман и Авдија, додека третиот род потекнува од нивниот роднина Белул. Предците на овие три рода се доселени околу 1850-60, поради [[крвна одмазда]].<ref>{{Наведена книга|url=http://worldcat.org/oclc/466478840|title=Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања|last=Јован|first=Трифуноски|date=1992|publisher=САНУ|isbn=8670251582|oclc=466478840}}</ref>
 
==Наводи==
{{Наводи}}
 
==Поврзано==
* [[Општина Струга]]
* [[Струга]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Надворешни врски==