Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Археологија: Јазична исправка, replaced: Солунски залив → Солунски Залив using AWB
с (→‎Хиподамов план: Исправка на име, replaced: Алепо → Алеп using AWB)
с (→‎Археологија: Јазична исправка, replaced: Солунски залив → Солунски Залив using AWB)
Архелај го поканил сликарот [[Зевкиј]], најдобриот сликар во тоа време, за да го декорира. Подоцна тој бил домаќин на драматургот [[Еврипид]] по неговото пензионирање. Неговото дело ''[[Менади]]'' било премиерно прикажано таму, околу [[408 п.н.е.]]. Пела била родниот град на [[Филип II Македонски]] и неговиот син [[Александар Македонски]]. Исто така откриено е местото во дворецот каде [[Аристотел]] му туторувал на младиот Александар.
 
Во антиката, Пела бил пристанишен град поврзан со [[Солунски заливЗалив|Солунскиот залив]] со пловно заливче, но пристаништето во меѓувреме станало кал и одтогаш местото нема пристап кон морето.
 
Од 1957, па наваму ископувањата имаат октриено мал дел од градот, кој се збогатил со Александар и неговите наследници. Откриени се големата [[агора]] или пазар, која била окружена со [[стоа|стои]], и улици со куќи од затворен тип со ѕидови со фрески во соби распоредени околу внатрешни дворови. Првите мурали со ''[[оптичка мамка|оптички мамки]]'' кои имитирале перспективи за првпат се појавиле во Пела. Најдени се храмовите на [[Афродита]], [[Деметра]] и [[Кибела]], како и мозаици, кои датират од времето по Александар и уживаат светска слава: некои се репродукции на грчки слики.