Разлика помеѓу преработките на „Виртуелна приватна мрежа“

с
Јазична исправка, replaced: Рутирање → Насочување using AWB
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q170963)
с (Јазична исправка, replaced: Рутирање → Насочување using AWB)
{{викифицирање}}
[[Податотека:Virtual_Private_Network_overview.svg|100п|десно]]
'''Виртуелна приватна мрежа''' ({{lang-en|Virtual private network; VPN}}) е [[сметачка мрежа]] која ја користи јавната телекомуникациска инфраструктура, како што е [[Интернет]] да обезбеди оддалечени канцеларии или поединечни корисници со сигурен пристап кон мрежата на нивната организација. Таа има за цел да се избегне скап систем на сопственост или изнајмени линии кои може да се користат од страна на само една организација.
 
Концизира трансфет на податоци помеѓу две или повеќе мрежни уреди кои не се на иста приватна мрежа за да се задржи пренесувањето на податоци од други уреди на еден или повеќе интервенции на локалната мрежа или ''Wide Area Network''. Постојат многу различни класификации, имплементации и користи за виртуелни приватни мрежи.
 
== Историја ==
* IPsec (Internet Protocol Security) кој првично беше развиен за IPv6.Овој стандард исто така се користи и за IPv4.
* Безбедносен пренос може да пристапи до сообракајот на целата мрежа, како што тоа го прави во проектот OpenVPN , или обезбеди индивидуална врска.Голем број на производители обезбедуваат далечински пристап VPN преку SSL способности. На SSL VPN може да се поврзе од локации каде што IPsec има проблеми со мрежната адреса и firewall правила.
* Безбедна школка (SSH) VPN нуди VPN пристапи за безбедни далечински врски до мрежната или интер-мрежните линкови. Ова не треба да се меша со порт пренасочување.
 
Создадени од корисник далечински VPNs пристапи може да користат лозинки, биометрика или други криптографски методи. За мрежа до мрежа тунелот често се користат дигитални сертификати или лозинки.
 
== РутирањеНасочување ==
Протоколите за пробивање може да се користат во точка-до-точка топологијата која ќе теоретски ќе се смета за VPN, бидејки на VPN по дефиниција се очекува да ја поддржат и произволни групи на менување на мрежни јазли.
 
== Видливи за корисникот PPVPN услуги ==
 
 
=== Услуги од OSI слојот 1 ===