Разлика помеѓу преработките на „Семрежен услужник“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Делење: Јазична исправка, replaced: рутирање → насочување using AWB
с (→‎Место: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB)
с (→‎Делење: Јазична исправка, replaced: рутирање → насочување using AWB)
=== Делење ===
 
Услужниците може да се вклучат во делење (''peering''), каде што повеќе услужници се спојуваат во точки за споделување или точки за размена на интернет (IXS) овозможувајќи рутирањенасочување на податоците помеѓу секоја мрежа без надополнување еден со друг за пренесените податоци-податоци кои инаку би поминале преку трет услужник кој е на повисоко ниво, правејќи му трошоци на погорниот услужник.
Услужниците не побаруваат подигање на податоци и имаат само корисници (крајни корисници и/или колегите од ИСП) кои се нарекуваат Ниво 1 ИСП.
Мрежниот хардвер, софтвероот и спецификациите, како и стручноста со управувањето со мрежата се важни за да се осигураме дека податоците протекуваат по сигурен пат и нагорните врски работат сигурно. Можно е губење на цената и ефикасноста.