Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎C и UNIX: Правописна исправка, replaced: допринос → придонес using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
с (→‎C и UNIX: Правописна исправка, replaced: допринос → придонес using AWB)
Создавањето на програмскиот јазик C довело до развој на UNIX. [[Бјарне Строуструп]] создавачот на [[C++]] изјавил дека „доколку Денис одлучил наместо да работи на создавањето на C, на решавање на други математички проблеми, тогаш UNIX воопшто не би ни постоел“.
 
Бидејќи UNIX се покажал како успешен производ, Ричи ги продолжил своите истражувања во областа на оперативните системи и програмските јазици, давајќи доприноспридонес во развојот на оперативниот систем [[Инферно (оперативен систем)|Инферно]] како и на програмскиот јазик [[Лимбо (програмски јазик)|Лимбо]].
 
== Награди ==