Разлика помеѓу преработките на „Ајслебен“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: 14-от век → XIV век using AWB
с (→‎Луѓе: clean up, replaced: глумецка → глумица using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: 14-от век → XIV век using AWB)
'''Ајслебен''' ({{lang-de|Eisleben}}) — град во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Познат е како роден град на [[Мартин Лутер]], па оттука и неговото официјално име е Лутерштат Ајслебен (''Lutherstadt Eisleben'' - „Лутеров Град Ајслебен“). Во 2005, Ајслебен имал население од 24.552 жители. Се наоѓа на половина пат на железничката линија помеѓу [[Касел]] и [[Хале]].
 
Ајслебен има два дела, нов и стар град (Altstadt and Neustadt); вториот бил создаден за рудниците од Ајслебен во текот на 14-отXIV век.
 
Ајслебен бил главен град на округот [[Мансфелдер Ланд]] и седиште на [[Амт (политичка единица)|заедницата на општини]] [[Ајслебен (заедница на општини)|Лутерштат Ајслебен]].