Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Додадени 46 бајти ,  пред 3 месеци
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
== Историja ==
Според турски документи од [[1626]]-[[1627]] година селото се наоѓало во вилаетот Калканделен ([[Тетово]]) и било населено од 17 немуслимански фамилии (ханета), католички албански сеѓу. Кон краjот на XIX век Првце веќе било наполно албанско село во Тетовска каза, во кое живеалe 70 Aлбанци.
 
== Стопанство ==
Анонимен корисник