Разлика помеѓу преработките на „Доменико Чели“

Додадени 223 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност
| имеname = Доменико Чели
| родено-имеimage_size =
| alt =
| роден-датаbirth_date = {{birthBirth date and age|df=yes|1973|1|18|df=y}}
| роден-место = {{роден во|Бари}}, [[Италија]]
| националностbirth_place = {{flagicon|Италија}}[[Бари]], [[Италија]]
| роден-местоnationality = {{роден воflagsport|БариITA}}, [[Италија]]
| занимање = [[Судија|фудбалски судија]]
| years1 = 2006-2010
| league1 = [[Серија А]]/[[Серија Б]]
| years2 = 2010-2017
| league2 = [[Серија А]]
| role1 = [[Фудбалски судија|Судија]]
| role2 = [[Фудбалски судија|Судија]]
}}
 
Дебитирал во [[Серија А]] на [[3 декември]] [[2006]] во натпреварот [[ФК Торино|Торино]]-[[ФК Емполи|Емполи]]. Првиот црвен картон му го покажал на аргентинецот [[Ернан Делафјоре]] од Торино во натпреварот против [[ФК Рома|Рома]].<ref>[http://www.corrieredellosport.it/Notizie/Calcio/28101/Roma-Torino,+Celi+ammette+l'errore Roma-Torino, Celi ammette l'errore]</ref> Интересно е тоа што првиот тренер кој Чели го исклучил е [[Жозе Мурињо]] во натпреварот [[ФК Интер|Интер]]-[[ФК Сампдорија|Сампдорија]].
 
На [[11 септември]] [[2011]] тој го судешесудел и натпреварот [[ФК Јувентус|Јувентус]]-[[ФК Парма|Парма]], прв на новиот [[Јувентус Стадион]].
 
==Надворешни врски==