Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: конзистентен → доследен using AWB
с (→‎top: Јазична исправка using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: конзистентен → доследен using AWB)
Филмовите на Линч се познати по нивните елементи на [[надреализам]], нивните кошмарни и [[сон]]ливи секвенци, нивната силна и чудна фотографија, и педантно направената музика. Често неговите дела го истражуваат излитеното дно на малите американски градови (на пример, ''[[Син сомот]]'' и ''[[Твин Пикс]]'') или брзоширечките метрополи (''[[Изгубениот автопат]]'', ''[[Мулхоланд Драјв]]''). Поради неговиот невообичаен стил и фокусот на американската психа, [[комичар]]от [[Мел Брукс]] еднаш го нарекол Линч „[[Џими Стјуарт]] од [[Марс]]“.
 
За време на долгата кариера, Линч развил конзистентендоследен пристап кон приказната и визуелниот стил и станал препознатлив за светската публика. Иако неговите филмови не се блокбастери, тој е постојан фаворит меѓу филмските критичари и околу него веќе е изграден [[култ]].
 
{{САД-биог-никулец}}