Разлика помеѓу преработките на „Peer-to-peer“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Структурирани системи: Јазична исправка, replaced: конзистентна → доследна using AWB
с (Јазична исправка, replaced: сервер → опслужувач (5) using AWB)
с (→‎Структурирани системи: Јазична исправка, replaced: конзистентна → доследна using AWB)
 
===Структурирани системи===
Структурните P2P мрежи ангажираат глобален ниво во согласност протокол за да се осигура дека секој јазол може ефикасно пат за пребарување на некој колега кој има саканиот податотека, дури и доколку датотеката е исклучително редок. Таква гаранција бара повеќе структуриран начин на шалче линкови. Далеку од најчестиот тип на структурирани P2P мрежата е дистрибуиран хеш табела (DHT), во кој една варијанта на конзистентнадоследна hashing се користи да го пренесе сопственоста на секој податотека на одредено пер, на начин аналоген на доделувањето на традиционалните хеш табела на секое копче за одредена низа слот.
 
====Дистрибуирани хаш табели====