Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бугарија“

Внатрешна врска.
(Видете исто така.)
(Внатрешна врска.)
[[Слика:Flag of Bulgaria.svg|thumb|250px|Националното знаме на Бугарија.]]
 
'''Знамето на [[Бугарија]]''' има правоаголна форма и се состои од три бои - бела, зелена и црвена. Тие се расположени хоризонтално одгоре надолу, при што полињата се еднакви по форма и големина.
 
==Историја==
1.694

уредувања