Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Местоположба: Јазична исправка, replaced: Балтичко море → Балтичко Море using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоциран → Сместен using AWB)
с (→‎Местоположба: Јазична исправка, replaced: Балтичко море → Балтичко Море using AWB)
 
=== Местоположба ===
Варшава се наоѓа на средниот дел од текот на [[Висла]] во средноамазонската низина. Нејзината средна надморска височина изнесува околу 100м. На теренот на градот се наоѓаат неколку возвишувања, повеќето вештачки создадени. Градот се наоѓа и на двата брега на [[Висла]]. Варшава е оддалечена околу 350км од [[Карпати]] и [[Балтичко мореМоре]].
 
=== Клима ===