160. источен меридијан: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Арктичкиот Океан → Северниот Леден Океан using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: Јужен пол → Јужен Пол (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Арктичкиот Океан → Северниот Леден Океан using AWB)
|}
 
'''Меридијанот 160 ° источно од [[Нулти меридијан|Гринич]]''' е линија со [[Географска должина|должина]] која се протега од [[Северен Пол|Северниот Пол]] преку [[Северен Леден Океан|АрктичкиотСеверниот Леден Океан]], [[Азија]], [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], [[Јужен Океан|Јужниот Океан]] и [[Антарктик]]от до [[Јужен Пол|Јужниот Пол]] .
 
160. источен меридијан претставува [[Голема кружница|голем круг]] со [[20. западен меридијан]].