Разлика помеѓу преработките на „Сент Лоренс (река)“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Атлантскиот океан → Атлантскиот Океан using AWB
с (Бот: козметички промени)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Атлантскиот океан → Атлантскиот Океан using AWB)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Grlakes_lawrence_map.png|thumb|right|Карта на Сент Лоренс и системот на Големите Езера]]
 
'''Реката Сент Лоренс''' е голема северноамериканска река што тече од исток кон запад и ги поврзува [[Големите езера]] со [[Атлантскиот океанОкеан]]. Таа е најважниот воден пат од Големите езера до Атлантикот, и претставува природна граница помеѓу [[Канада]] и [[САД]].
 
Извира (истекува) на источниот крај од езерото Онтарио кај градот Кингстон, тече кон запад во должина од 1 197км, и конечно се влева во Атлантикот формирајќи го најголемото устие на светот, наречено залив Сент Лоренс. На нејзините брегови се изградени многу населби, од кои најголеми се [[Монтреал]] и [[Квебек Сити]] во Канада.
 
По нејзиниот тек има два островски архипелази: [[Илјада острови]] кај Кингстон, Онтарио и Хохелага кај Монтреал, и уште неколку поголеми острови.
 
Езерото Шамплејн, реките Отава, Ришелје и Сагуенај се влеваат во Сент Лоренс.
 
Заливот и реката Сент Лоренс биле појдовна точка за навлегување на Европските колонизатори во внатрешноста на Северноамериканскиот континент. Во почетокот, таа била пловна само до Монтреал, но подоцна е прокопан каналот Лашин кој овозможил пловидба се' до езерото Онтарио, и понатаму во областа на Големите езера. Денес, преку систем на канали, брани и порти, дури и прекуокеански бродови можат да пловат низ Сент Лоренс се' до езерото [[Горно Езеро|Супериор]].
 
[[Податотека:Pont de l'ile 2.JPG|center|700px|thumb|Реката Сент Лоренс помеѓу Квебек Сити(лево) и Левис. Во средината е островот Орлеан.]]