Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

с
→‎Истражувања и постигнувања: Правописна исправка, replaced: 1930тите → 1930-тите using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎Истражувања и постигнувања: Правописна исправка, replaced: 1930тите → 1930-тите using AWB)
Перен исто така бил награден со многубројни престижни награди вклучувајќи ги Наградата на Жул од Кралското општество во 1896 и наградата Ла Казе од [[Француска Академија на науките|Француската Академија на науките]]. Двапати бил назначен како член на [[Солвајска конференција|Солвајскиот комитет]] во Брисен во 1911 и во 1921. Тој, исто така, бил член на [[Кралско друштво|Кралското друштво]] во Лондв и на Академиите за Науки во Белгија, Шведска, Торино, Прага, Романија и Кина. Тој станал командант на [[Легија на честа|Легијата на честа]] во 1926 и на [[Наредба од Леополд]] (Белгија).
 
Во 1919, Перен предложил дека [[Јадрена реакција|јадрените реакции]] можат да обезбедат енергија во ѕвездите. Тој сфатил дека масата на еден атом на хелиум е помала од масата на четири атоми на водород и дека [[еднаквост на масата и енергијата]]на Ајнштајн имплицира дека комбинацијата од 4 H → Тој ќе може да ослободи доволна количина на енергија за да направи ѕвездите да светат милијарда години. На [[Ханс Бете]] и [[Карл Фридрих вон Веизакер]]им останало да ги утврдат деталите на механизмот на [[Ѕвездена нуклеосинтеза|ѕвездената нуклеосинтеза]] во текот на 1930тите1930-тите години.<ref>[https://web.archive.org/web/20131203024638/http://www.astronomyhouston.org/sites/default/files/guidestar/2012October.pdf Why the Stars Shine] D.Selle, Guidestar (Houston Astronomical Society), October 2012, p.6-8</ref>{{,}}<ref>[https://books.google.ca/books?id=qq8Luhs7rTUC&pg=PA545&lpg=PA545&dq=Jean+Perrin+thermonuclear&source=bl&ots=5_hqSaPxlt&sig=eTuW-TILO4-RIN4WKUBy1BwX73E&hl=en&sa=X&ei=SA1RUYKQOOTi4AOD1oDoCg&ved=0CCwQ6AEwADgK#v=onepage&q=Jean%20Perrin%20thermonuclear&f=false John North, ''Cosmos: An Illustrated History of Astronomy and Cosmology''] (University of Chicago Press, p.545)</ref>
 
Во 1927, тој го основал Институтот за биологија, физика и хемија заедно со хемичарот Андре Џоб и физичарот Андре Мајер. Основањето било овозможено од страна на [[Едмонд Џејмс де Ротшилд]].<ref name=Zeitoun1>{{cite web |url=http://www2.cnrs.fr/presse/journal/4468.htm |title=Le CNRS a 70 ans |last=Zeitoun |first=Charline |date=September 2009 |work=CNRS le journal |accessdate=February 23, 2012 }}</ref> Во 1937, Перен ја оформил [[Палата на откривањата|Палатата на откривањата]], [[научен музеј]] во [[Париз]].