Пјер де Ферма: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Последната теорема на Ферма: Правописна исправка, replaced: 1990тите → 1990-тите using AWB
с (→‎Живот: Правописна исправка, replaced: 15тиот век → 15 век using AWB)
с (→‎Последната теорема на Ферма: Правописна исправка, replaced: 1990тите → 1990-тите using AWB)
x^n + y^n = z^n
каде n е цел број поголем од 2.
Преку 300 години, најбрилијантните умови се занимавале со предизвикот на Ферма. За n=4 теоремата ја докажал самиот Ферма, потоа била докажана за n=3,5 и 7 од Ојлер, Дирихле и др. па за првите 100 природни броеви. Конечно, во 1990тите1990-тите години, Andrew Wiles(Андру Вајлс), професор на универзитетот Принстон, дошол до доказот на теоремата и тоа после 9 години напорна работа. Неговиот доказ имал неколку слабости, па конечно во 1995 е објавен целосниот доказ составен од Вајлс со помош од неговиот колега Ричард Тејлор. Теоремата е докажана со математички методи кои не се биле познати на Ферма во негово време. Последната теорема на Ферма претставува една поопшта форма на Питагорината теорема:
x² + y² = z²
која објаснува што се случува кога степенот е број поголем од 2. Оваа теорема нема директна примена(не се користи како доказ во ниедна друга теорема), но е поврзана со други математички теми.