Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Индискиот океан → Индискиот Океан using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: Индискиот океан → Индискиот Океан using AWB)
== Настани ==
 
Повеќето цунами се случуваат во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], но најсмртоносното цунами во историјата на човештвото се случило во [[Индиски Океан|индискиот океан]] во близина на [[Индонезија]], на [[26 декември]], [[2004]] при што починале околу 300.000 луѓе.
 
* [[1605]], [[Јапонија]], 512 000 жртви.
* [http://www.envirtech.org/envirtech_tsunameter.htm Систем за предупредување од цунами Envirtech] — Базиран на сеизмички метри на морското дно и површина.
* [http://geology.com/articles/tsunami-geology.shtml Што предизвикува цунами?]
* [http://sciam.com/article.cfm?chanID=sa006&articleID=000CDB86-32E0-13A8-B2E083414B7F0000 Scientific American Magazine (издание од јануари 2006) Цунами: Бран на промена] Што може да научиме од цунамито од декември 2004 во Индискиот океанОкеан.
 
=== Слики и видео ===
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Природни непогоди]]
[[Категорија:Физичка океанографија]]