Разлика помеѓу преработките на „Тимотеј Дебарско-кичевски“

(Одбиени последните 2 промени (од 141.136.10.242) и ја поврати преработката 3693060 на P.Nedelkovski)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
== Биографија ==
[[Податотека:Reeker i Timotej.jpg|мини|лево|Митрополитот Тимотеј со амбасадорот на САД во Македонија, Филип Рикер, во посета на црквата Св. Богородица Перивлепта во Охрид, 2009 година]]
Тимотеј е роден на [[20 октомври]] [[1951]] година во [[Младо Нагоричане]], [[Кумановско]] како ''Славе ЈованоскиЈовановски''<ref>[http://star.vest.com.mk/default.asp?id=35232&idg=2&idb=592&rubrika=Revija Вест, Сите владици на Синодот, Година: 2, Број:592, Сабота, 6/29/2002]</ref>. Во [[1976]] година дипломирал на Богословскиот факултет. Потоа работи како службеник во Македонската архиепископија. Од страна на Синодот бил испратен во [[Рим]] каде ги завршил ориенталните студии и магистратура. На богословскиот факултет во Скопје извесно време Јовановски работел и како професор, а е поставен и за в.д. ректор на Македонската православна богословија.
 
Во Монашки потстриг примал на [[10 септември]] [[1981]] година во [[Бигорски манастир|Бигорскиот манастир]], а на [[11 септември]] [[1981]] година бил ракоположен за [[јероѓакон]] во истиот манастир. На [[13 септември]] [[1981]] година бил ракоположен за [[јеромонах]] во [[Кичевски манастир|Кичевскиот манастир]], а за архимандрит бил произведен во манастирот „Свети Наум Охридски“ во Битола<ref>[http://www.dke.org.mk/eparhija.asp ИСТОРИЈАТ НА ДЕБАРСКО–КИЧЕВСКА ЕПАРХИЈА]</ref>.
Анонимен корисник