Разлика помеѓу преработките на „Румелија“

Додадени 32 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
 
''За административната единица, видете [[Румелиски пашалак]]''
[[Податотека:Rumelia map.jpg|right|thumb|200px]]
'''Румелиски пашалакРумелија''' (турски: ''Rumeli'', "Земја на ромеитеРимјаните/Ромеите") е општ назив за поранешна отоманска провинција која ги вклучува земјите на [[Балкан|Балканскиот Полуостров]], односно денешните современи држави [[Албанија]], [[Босна]], [[Бугарија]], [[Грција]], [[Србија]] и [[Македонија]].
 
{{Административна поделба на Отоманското Царство}}