Мехмед Емин Рауф-паша: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманска Империја → Отоманско Царство using AWB)
Нема опис на уредувањето
'''Мехмед Емин Рауф-паша''' (1780–1859) - [[голем везир]] на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]], двапати под [[Махмуд II]] „Адли“ (вл. 1808–1839) и трипати под [[Абдул Меџит I]] (вл. 1839–1861).
 
Според Шо и Шо, Мехмед Емин Рауф-паша и неговиот претходник [[Мустафа Решит-паша]], „делувале главно како медијатори“ за Махмуд II, „обидувајќи се да ги балансираат конфликтите на интерес во фактичките активности и расправии кои биле ендемични за отоманскиот владетелски живот.“