Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Додадени 8 бајти ,  пред 7 месеци
с
Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка (4) using AWB
с (→‎Плејстејшн: Правописна исправка, replaced: подржување → поддржување using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка (4) using AWB)
30ти Септември 2012та година.
===== Тенок модел (2009) =====
Пуштен во продажба во 2009тата година,редизајнираниот модел на Плејстејшн 3 единствениот модел во производство.Редизајнираниот модел е помал за 33 проценти,полесен за 36,и заштедува од 34 до 45 проценти повеќе енергија од претходните модели.Освен тоа,се карактеризира со редизајниран систем за ладење и помал келијски процесор што беше преместен во постапка на изработка од 45 нанометри.Распродаде преку милион примероци во првите три недели на распродажба.Новиот дизајн се карактеризира со подршкаподдршка за Електронска контрола на потрошувачите(попознат по марката на изработка на [http://БравијаСинк БравијаСинк],[http://ВИЕРА%20Линк ВИЕРА Линк],[http://Изи%20Линк Изи Линк] и други)што овозможува управување на конзолата врз [http://ХДМИ ХДМИ] со користење на далечински управувач како џојстик.Тенкото ПС3 работи потивко и е поладно од претходните модели заради келијата од 45нанометри.Овој модел повеќе го нема прекинувачот на енергија(слично на тенкиот модел на Плејстејшн 2)како претходните модели на ПС3,што се наоѓаше на задниот дел на конзолата.Службено беше пуштен во продажба на 1ви Септември 2009тата година во Северна Америка и Европа,а во Јапонија,Австралија и Нов Зеланд на 3ти Септември 2009тата година.
===== Супер Слим (2012) =====
Во 2012та година Сони откри нов "[http://Супер%20Слим Супер Слим]" Плејстејшн 3.Новата конзола која има целосно редизајнирана кутија со лизгачка врата што го покрива уредот за дискетите(преместен на врвот на конзолата) тежи два килограм и е скоро три килограми и тристашеесет грама полесен од претходниот тенок "слим" модел.Конзолата е достапна со хард диск или од 250 гигабајти или 500 гигабајти.Достапни се неколку пакети што вклучуваат Супер Слим ПС3 и избор на игри.
[http://Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент%20Ворлдвајд%20Студиос Сони Компјутер Ентертеинмент Ворлдвајд Студиос] е група на развивачи на видеоигри во сопственост на Сони Компјутер Ентертеинмент.Посветена е на развивање на видеоигри исклучително само за серијата на конзоли на Плејстејшн.Серијата има произведено неколку најпродавани лиценци како што е серијата на Гран Туризмо на тркачки видеоигри,како и одобрените наслови Анчартед 2:Амонг Тивс.Во другите значајни лиценци спаѓаат Ејп Ескејп,Гад оф Вор,Твистед Метал и најновите ЛитлБигПланет и МоторСторм.
===== Повторно издадени верзии =====
[http://Најголемите%20Хитови Најголемите Хитови](Северна Америка),[http://Платинум%20Рејнџ Платинум Рејнџ](територии на ПАЛ) и Д Бест (Јапонија и Азија) се видеоигри за Сони Плејстејшн,Плејстејшн 2, Плејстејшн 3 и Плејстејшн Портабл конзолите што службено Сони повторно ги издаде по пониски цени.Секоја област има свои квалификации за да влезе во програмот за повторно издавање.На почетокот.во текот на ерата на Плејстејшн,една игра мораше да распродаде најмалку 150.000 примероци (подоцна 250.000) и да се најде на пазарот барем една година за да влезе во дострелот на Најголемите Хитови.Во ерата на Плејстејшн 2 побарувањата за најмал број продадени копи се зголеми на 400.000 и играта мораше да остане на пазарот најмалце девет месеци.За Плејстејшн Портабл игрите мораа да останат на пазарот барем девет месеци и со распродадени 250.000 или повеќе примероци.Денес,игра за Плејстејшн 3 на пазарот мора да се задржи десет месеци и да распродаде најмалку 500.000 примероци за да го задоволи критериумот на Најголемите Хитови.ПС Уан Класикс беа игри што се издаваа првично за Плејстејшн и повторно се издаваа на [http://Плејстејшн%20Стор Плејстејшн Стор] за Плејстејшн 3 и Портабл.Класикс ХД се компилации на игри за Плејстејшн 2 што се прилагодени за Плејстејшн 3 на само еден диск со дадатни својства како што се графика со зголемена резолуција,Плејстејшн Мув подршкаподдршка,3Д подршкаподдршка и трофеи на Плејстејшн Мрежата.Плејстејшн Мобајл (поранешен Плејстејшн Суит) е повеќе наменски софтверски систем што има за цел снабдување на содржината на Плејстејшн,моментално оригиналните игри за Плејстејшн преку неколку уреди вклучувајќи ги уредите на Плејстејшн Сертифајд Андроид и Плејстејшн Вита.
== Служби на интернет ==
Играњето на интернет на Плејстејшн прво започна во Јули 2011та година со издавањето на безимената интернет служба на Плејстејшн 2 во Јапонија.Подоцна,во Август 2002ра година беше повторно издадена во Северна Америка,проследено од издавање во Европа во Јуни 2003тата.Службата е сè уште активна и продолжува да се употребува од страна на гејмерите.
===== Плејстејшн Мув =====
[[File:PlayStation-Move-in-Hand.jpg|thumb|left|A PlayStation Move controller]]
Плејстејшн Мув е управувачка платформа за играње осетлива на движење за конзолата за видеоигри Плејстејшн 3 од Сони Компјутер Ентертеинмент (СКЕ).Базиран на рачниот скиптар за движечко управување,Плејстејшн Мув ја користи Плејстејшн Ај веб-камерата за да ја следи позицијата на скиптарот и инерциските сензори во скиптарот за да го открие неговото движење.Најпрвин откриен на втори Јуни 2009тата година,Плејстејшн Мув беше лансиран на [http://Кју3/Кју4 Кју3/Кју4] во 2010тата година.Лансираниот веќе достапен хардвер ги вклучи Плејстејшн Мув движечки управувач или изборниот [http://Плејстејшн%20Мув Плејстејшн Мув] под-управувач.Иако Плејстејшн Мув е имплементиран на постоечката конзола на Плејстејшн 3,Сони констатира дека го користи дебито на Мув како свое поголемо "лансирање на платформа",планирајќи активна маркетиншка кампања за подршкаподдршка.Покрај поединечното продавање на управувачите,Сони планира да обезбеди неколку различни пакетни избори за хардверот на Плејстејшн Мув; вклучувајќи почетна опрема со ПС Ај,Мув двиежечки управувач и демо диск со цена помала од сто американски долари;целосен конзолен пакет со ПС3 конзолата,[http://Дуал%20Шок%203 Дуал Шок 3] уред за играње,ПС Ај,и движечки управувач Мув; и пакети на Мув движечки управувачи со избор на игри.
== Медиуми ==
===== Списанија =====