Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎'''Првата дама на САД (1933-1945)''': Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка using AWB
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: mf=yes → df=yes (2) using AWB)
с (→‎'''Првата дама на САД (1933-1945)''': Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка using AWB)
== '''Првата дама на САД (1933-1945)''' ==
 
Елеонор стана важна врска за администрацијата на Френклин на афро-американско население за време на ерата на сегрегацијата. За време на термините за претседател, и покрај потребата на Френклин за подобрување на јужното расположение, Елеонор беше вокал во нејзината поддршка на Африканско-Американското движење за граѓански права. Таа беше отворена во нејзината подршкаподдршка на Маријан Андерсон во 1939 година, кога на црната пејачка и беше одбиена употребата на Вашингтон Уставниот Хол и била од помош во следните концерти одржани со чекорите на Линколн меморијалот. Првата дама одигра улога во расните работи кога таа ја именуваше Марија глувчето ''Bethune'' како шеф на Одделението за работи со црнци.
 
Еден социјален белег на Рузвелт во 1939 години беше посетата на Кралот Џорџ VI и кралицата Елизабета,беше првиот британски монарх кој стапнал на американска територија. Рузвелтови беа критикувани во некои кругови, за доделување на хотдогови на кралската двојка за време на пикникот во Хајд Парк.