Разлика помеѓу преработките на „Скриптирање на опслужувачка страна“

с
→‎Технологии за скриптирање на опслужувачска страна: Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка using AWB
с (Јазична исправка, replaced: сервер → опслужувач (10) using AWB)
с (→‎Технологии за скриптирање на опслужувачска страна: Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка using AWB)
 
;[[Active Server Pages|ASP]]
:Решение на Microsoft кое овозможува различни јазици (но најчесто се користи VBscript) да бидат вгнездени во HTML страниците. Во основа функционира само на Windows платформа, додека на другите платформи е со крајно лимитирана подршкаподдршка.
;[[ColdFusion]]
:Комерцијален систем за скриптирање на опслужувачска страна, работи на повеќе платформи