Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Плејстејшн: Правописна исправка, replaced: подржување → поддржување using AWB
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (3) using AWB)
с (→‎Плејстејшн: Правописна исправка, replaced: подржување → поддржување using AWB)
Првата рачна играчка конзола од серијата на Плејстејшн,Плејстејшн Портабл или ПСП,распродаде вкупно 71.4 милиони примероци ширум светот се до 14ти Септември 2011та година. Нејзиниот наследник Плејстејшн Вита,лансиран во Јапонија на 17ти Декември 2011та година и во многу други големи територии во Февруари 2011та распродаде повеќе од 1.2 милиони примероци с до крајот на Февруари 2012та година.
Друг издаден хардвер од како дел од Плејстешн серијата го вклучува [[ПС-ЕКС]],дигитален [[видеорекордер]] којшто беше интегриран со Плејстејшн и Плејстејшн 2,иако со краток рок на употреба поради високата цена и никогаш не беше издаден надвор од Јапонија,исто како и телевизискиот сет Сони Бравија кој има интегрирана Плејстејшн 2.Главните серии на управувачи што сериите Плејстејшн ги користат е Дуалшокот,кој е линија на вибраициско повратена играшко помагало со продадени 28 милиони примероци до 28ми Јуни 2008ма година.
Плејстешн мрежата е служба на интернет со повеќе од 69 милиони корисници ширум светот(до 25ти Јануари,2011та година).Се состои од виртуелен интернет Пазар,Плејстешн Продавница,што овозможува купување и симнување на игри од интернет и други мултимедијални облици,претплатнички базирана служба на интернет позната под името Плејстешн Плус и служба за социјално мрежно играње наречена Плејстешн Хоум,што брои повеќе од 14 милиони корисници на во светски рамки.Плејстејшн Суит е претстоечка софтверска конструкција што на Плејстешн треба да му обезбеди на Плејстешнот користење од страна на повеќе компјутери,програм или уреди;моментално подржани се само уредите [http://Aндроид Aндроид] и [http://Плејстејшн%20Вита Плејстејшн Вита].Содржината поставена да се издаде под конструкцијата моментално се состои само од изворните игри за Плејстејшн.Денешните производи за Плејстејшн исто така користат ЕксросМедијаБар кој е добитник на наградата за графички интерфејс за корисници.Нов интерфејс заснован на екран на допир наречен ЛајвАреа се дизајнира за Плејстејшн Вита,којшто вклучува друштвено мрежни елементи во интерфејсот.Исто така Плејстејшн и првобитните Плејстејшн 3 конзоли се карактеризираат со подржувањеподдржување на [http://Линукс Линукс] оперативни системи,иако ова престанало.Сериите исто така се познати по бројните маркетиншки кампањи,од која во најпоследната се вклучени рекламите за "Лонг Лајв Плеј" во Обединетите Држави.Сериите исто така имаат цврст состав на стрчни сопственици поради Светскипзознатите студија на Сони Компјутер Ентертеинмент ,група од петнаесет внатрешни усовршувачи под сопственост на Сони Компјутер Ентертеинмент кои се посветени на развивање на првокласни игри за сериите.Освен тоа,сериите се одликуваат со различни буџетски повторни издавања на наслови од страна на Сони со различни имиња за секој регион;овде се вклучени Најголемите хитови,Платинум и Најдобрите подрачја на наслови.
== Историја ==
===== Почетоци =====