Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

Одземени 4 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Локација: Правописна исправка, replaced: оддржување → одржување (2) using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Локација: Правописна исправка, replaced: оддржување → одржување (2) using AWB)
== Локација ==
 
[[Копенхаген]], главниот град на [[Данска]] беше домаќин на 46-тото издание на Евровизија. [[:en:Parken Stadium|Parken Stadium]] беше избран за место на оддржувањеодржување на ова издание, фудбалски стадион во областа [[:en:Indre Østerbro|Indre Østerbro]] [[Копенхаген|Копенхаген, Данска]] , изграден од 1990 до 1992. [[:en:DR (broadcaster)|Данската национална телевизија (DR)]] се соочила со различни проблеми при организацијата на шоуто, како на пример немање доволна средства за организација или барање на соодветно место за оддржувањеодржување на натпреварот, Трите најголеми градови во [[Данска]]  - [<nowiki/>[[Копенхаген]], [[Орхус]] и [[Оденсе]], испратиле понуди за да го организираат натпреварот. Конечно [[:en:DR (broadcaster)|DR]] го избрала големиот [[:en:Parken Stadium|фудбалски стадион Parken]] како место за натпреварот, по што компанијата која го оддржувала стадионот се согласила да додаде повлекувачки кров на стадионот. Ова решение направи да [[:en:Parken Stadium|Parken Stadium]]  биде најголемото место каде некогаш се оддржала [[Евровизија]], но не се покажало како и најуспешно, бидејќи многу од 38000-те илјади гледачи не можеле да ја видат сцената и за многу учесници салата била преголема.
 
=== Формат ===