Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Митеран“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: председател → претседател using AWB
с (→‎top: clean up, replaced: Јануари → јануари using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: председател → претседател using AWB)
 
[[Податотека:Reagan_Mitterrand_1984_(cropped).jpg|мини|Франсоа Митеран]]
 
'''Франсоа Митеран''' ({{lang-fr|François Maurice Adrien Marie Mitterrand }}) ([[26 Октомври]] [[1916]]- † [[8 јануари]] [[1996]]) бил [[Франција|француски]] [[политичар]] и председателпретседател на [[Република]] [[Франција]],
од [[1981]] до [[1995]] година. Бил член на социјалистичката партија на Франција. За време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]] е еден од водачите на [[Движењето на отпорот]].