Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бугарија“

Галериjа.
с (Бот Менува: tr:Bulgaristan bayrağı)
(Галериjа.)
За време на османлиското ропство ајдуците и комитите го користат зеленото знаме со извезан златен лав и со натпис ''Свобода или смърт!'' (Слобода или смрт!).
 
ПрвотоЗа прв пат знаме со зеленабела, белазелена и црвена бојабои, подредени во дадениот редослед хоризонтално, се користи во 1861-1862 г. од Бугарската Легија, основана од Георги Сава Раковски. За прв пат, знаме на коешто боите се во денешниот распоред, е сошиено од СтилјанаСтилијана Парашкевова во романскиот град [[Браила]] и предадено на бугарските доброволци, коишто учествувале во Руско-турската војна од 1877-1878 година. Знамето е квадратно со лав, и натпис ''БЪЛГАРИЯ'' во средината. Денес знамето е дел од колекцијата на знамиња на Националниот военоисториски музеј во Софиjа.
 
По Ослободувањето, првиот бугарски устав од [[16 април]] [[1879]] во член 23 определува, дека „Бугарското народно знаме е тробојно и се состои од бела, зелена и црвена боја, поставени хоризонтално“.
 
Во [[1947]] кон знамето, во левиот горен агол на белата боја, е додаден грбот на Народна Република Бугарија, кој што постои до [[27 ноември]] [[1990]]. На тој датум текстот во Уставот е изменет и грбот е отстранет. Промената е во сила до примањето на четвртиот Устав на Бугарија, со којшто знамето на земјата се определува во сегашната варијанта.
 
== Галериjа ==
<gallery>
Image:Flag of Stiliana Paraskevova.jpg|Првото бугарско знаме на Ст. Парашкевова
Image:Bulgaria war flag.png|Воено знаме на Бугариjа
Image:Naval Ensign of Bulgaria.svg|Знаме на бугарската воена морнарица
Image:Naval Jack of Bulgaria.svg|Џак на бугарската воена морнарица
</gallery>
 
== Надворешни врски ==
1.694

уредувања