Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Додадени 319 бајти ,  пред 2 месеци
с (→‎Географска распространетост: Правописна исправка, replaced: Втората Светска Војна → Втората светска војна using AWB)
* {{IPA|[u]}} како '''u''' или '''ó'''
* меките согласки се запишани јаји '''ć''', '''dź''', '''ń''', '''ś''', '''ź''', или '''ci''', '''dzi''', '''ni''', '''si''', '''zi''' ('''ć''', '''ń''' итн. се пишуваат пред согласка или на крај од зборот, додека '''ci''', '''ni''' итн. се користат пред самогласки a, ą, e, ę, o, u; '''c''', '''dz''', '''n''', '''s''', '''z''' самостојно се користат пред '''i'''.)
Во некои зборови '''rz''' исто може да има звучна вредност {{IPA|[r-z]}}. Таква вредност има на пример во сите форми на глаголот ''zmarznąć'' (замрзне) и во некои зборови од странско потекло.
 
== Граматика ==
39

уредувања