Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎'''Азија''': Правописна исправка, replaced: Кореа → Кореја using AWB
с (→‎'''Саудиска Арабија''': Правописна исправка, replaced: отсран → отстран using AWB)
с (→‎'''Азија''': Правописна исправка, replaced: Кореа → Кореја using AWB)
Благодарејќи на концентрираниот маркетингшки напор,Денот на вљубените се прославува во некои Азиски земји со Сингапурците,Кинезите и Јужно Корејците кои трошат најмногу пари на подароци на Денот на вљубените.
 
Во Јужна Кореја, слично на Јапонија, жените им даваат чоколади на мажите на 14 февруари а мажите им даваат не-чоколадни бомбони на жените на 14 Март (Белиот ден).На 14 Април(Црн ден),оние коишто не добиле ништо на 14 февруари или Март одат во кинески ресторант да јадат црни нудли „(자장면 jajangmyeon)''“ и го „тагуваат“ својот осамен живот.Корејците исто така го прославуваат „''Pepero Day''“ на 11 Ноември кога младите двојки си даваат меѓусебе Pepero колачиња.Датумот 11/11 е наменет за ликот на долгата форма на ова колаче.Секој 14-ети во месеците се одбележува денот посветен на љубовта во КореаКореја,иако многу од нив се нејасни.Од Јануари до Декември:Денот на свеќите,Денот на љубовта,Бел ден,Црн ден,Денот на розата,Денот на бакнежот,Сребрен ден,Зелен ден,Ден на музиката,Ден на виното,Ден на филмот и Ден на прегратките.Корејските жени даваат повисока сума на чоколади отколку јапонските жени.
 
Во Кина,пријатната ситуација е кога мажот дава чоколадо,цвеќиња или двете на жената којшто тој ја сака.На кинески,Денот на вљубените се нарекува (разговорен/обичен кинески:情人节;традиционален кинески:情人節;пинински:qíng rén jié).Традиционалниот кинески Ден на вљубените е наречен „''qixi''“ на пинински и се прославува на 7-иот ден од 7-иот месец според месечевиот календар,прославувајќи го легендарниот ден на кој пасачот на крави и ткаената девица треба да бидат заедно.Модерниот ден на вљубените исто така се прославува секоја година на 14 февруари,но според сончевиот календар.