Проституција: Разлика помеѓу преработките

Додадени 456 бајти ,  пред 2 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(дополнување)
'''Проституција''' претставува дејност или пракса на ангажирање во [[Сексуален чин|сексуална активност]] во замена за одреден надомест во [[пари]] или во производи.<ref>{{cite web|title=Prostitution – Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary|url=http://www.merriam-webster.com/dictionary/prostitution|publisher=Merriam-Webster|accessdate=19 септември 2013}}</ref><ref>{{cite web|title=Prostitution Law & Legal Definition|url=http://definitions.uslegal.com/p/prostitution|publisher=US Legal|accessdate=19 март 2013}}</ref> Проституцијата се опишува како ''сексуални услуги'' или ''комерцијален секс'', а [[Колоквијализам|колоквијално]] се нарекува ''курвање''. Исто така, таа се опишува со примена на [[Еуфимизам|еуфемизмот]] „најстариот занает“.{{sfn|Flowers|1998|p=5}}<ref>{{cite web|url=http://www.slate.com/articles/news_and_politics/explainer/2012/03/rush_limbaugh_calls_sandra_fluke_a_prostitute_is_prostitution_really_the_world_s_oldest_profession_.html|title=Rush Limbaugh calls Sandra Fluke a "prostitute": Is prostitution really the world's oldest profession?|author=Forrest Wickman|date=6 March 2012|website=Slate Magazine|accessdate=4 февруари 2016}}</ref> Лицето кое се занимава со проституција се нарекува '''проститутка''' или сексуален работник (работничка), а колоквијалниот израз е „курва“.
 
==Проституцијата како мотив во уметноста и во популарната култура==
* „Петтиот војник“ ([[српски]]: ''Пети војник'') - [[расказ]] на српскиот писател [[Мирослав Јосиќ Вишњиќ]].<ref>Мирослав Јосиħ Вишњић, ''Сабране приповетке''. Београд: Драганић, 1995, стр. 17-37.</ref>
 
== Наводи ==