Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Одземени 4 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Доцните 1990-ти: Јазична исправка, replaced: локални жители → месни жители using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
с (→‎Доцните 1990-ти: Јазична исправка, replaced: локални жители → месни жители using AWB)
Во 1996 година, Бин Ладен испланирал завера за убиство на Клинтон додека претседателот бил во [[Манила]] за Азиско-тихоокеанската економска соработка (АПЕК). Сепак, агенти на разузнавачката служба пресретнале порака само неколку минути пред да тргне колоната и ја предупредиле Тајната служба на САД. Агентите подоцна пронашле бомба поставена под мост.<ref>{{Cite news|title=Osama bin Laden came within minutes of killing Bill Clinton |author=Tom Leonard |newspaper=[[The Daily Telegraph]] |date=December 25, 2009 |url=http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/philippines/6867331/Osama-bin-Laden-came-within-minutes-of-killing-Bill-Clinton.html |accessdate=December 25, 2009 | location=London| archiveurl= http://web.archive.org/web/20091225150252/http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/philippines/6867331/Osama-bin-Laden-came-within-minutes-of-killing-Bill-Clinton.html| archivedate= December 25, 2009 <!--DASHBot-->}}</ref>.
 
Бомбардирањата на американските амбасади во [[Источна Африка]] во [[1998]] година, резултирале со повеќе од 300 жртви, главно локалнимесни жители. Како одговор на тоа, бран од крстосувачки ракети биле лансирани од страна на војската на САД и уништиле база на Ал-Каеда во [[Кост]], [[Авганистан]], но немало жртви во редовите на Ал-Каеда.
 
Во октомври [[2000]] година, војници на Ал-Каеда со самоубиствен напад го бомбардирале ракетниот уништувач „[[УСС Кол]]“ во [[Јемен]], убивајќи 17 службеници на САД и оштетувајќи го бродот додека бил поставен на брегот. Инспирирани од успехот на таквиот дрзок напад, јадрото на Ал-Каеда започнало да подготвува напад врз САД.