Разлика помеѓу преработките на „Бранденбург на Хафел“

с
Јазична исправка, replaced: локалните жители → месните жители using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: локалните жители → месните жители using AWB)
=== Нацистичка ера ===
 
Концентрациониот камп, еден од првите во Германија, бил сместен во Стариот град на Бранденбург. По затворањето на овој камп, [[Нацистичка Германија|нацистите]] го користела затворот Бранденбург-Герден, сместен во Герден, предградие на Бранденбург. Подоцна стариот затвор прераснал во центар за евтаназија Бранденбург, каде нацистите убивале луѓе со ментални болести, вклучувајќи и деца. Оваа операција ја нарекле „Т4“ поради адресата во Берлин ''Tiergartenstraße 4'', седиште на оваа планирана и добро организирана операција за [[евтаназија]]. Бранденбург на Хафел бил една од првите локации во [[Трет Рајх|Третиот Рајх]] каде нацистите експериментирале со убивање на жртвите со гас. Овде се подготвувале за масовните убиства во [[Аушвиц]] и другите концентрациони кампови. По жалбите на локалнитемесните жители за чадот биле затворени печките, а кратко потоа и стариот затвор.
 
Во 1934, компанијата Арадо (''Arado Flugzeugwerke''), која најпрвин била основана во Варнеминде, започнала со градба на фабрика во Бранденбург, каде започнала со производство на авиони во 1935. Фабриката била проширена во следните пет години и во текот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]] произведувала различни воздухоплови за [[Луфтвафе]]. Постоењето на оваа фабрика била една од причините зошто Бранденбург бил силно бомбардиран во војната; до 1945 градот бил 70% уништен.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Бранденбург на Хафел| ]]