Разлика помеѓу преработките на „Јавар Вакак“

Одземени 4 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: локален жител → месен жител using AWB
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локален жител → месен жител using AWB)
'''Јахуар Хуакак''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Yawar Waqaq Inka'') бил седмиот [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и втор владетел на [[династијата Ханан]] кој владеел од 1380 година.<ref>http://www.brooklynmuseum.org/opencollection/objects/2303</ref>. Името на неговата жена било [[Мама Чикја]] или Чу-Ја. Неговиот татко бил [[Инка Рока]], додека негов син бил [[Виракоча (Сапа Инка)|Виракоча]].
 
Неговото име се поврзува со приказна каде се вели дека тој бил киднапиран од страна на Ајармака. Таму бил задржан некое време, но побегнал со помош на локаленмесен жител.
 
За време на неговото владеење, Инките ги вршеле последните напори против [[Чанкаси]]те. Тој направил малку згради во Куско, дури не направил ни своја палата. Според една хроника, Јахуар Хуакак го напуштил Куско за време на нападот на Чанкасите, но неговиот син Виракоча го спасил градот и го одбранил.