Разлика помеѓу преработките на „Зеленград“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историja: Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште using AWB
с (→‎Родови: Праовписна исправка, replaced: 20ти век → 20 век using AWB)
с (→‎Историja: Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште using AWB)
 
== Историja ==
Ако се разгледа неговото минато, ќе се забележи како тоа има необично „противречен„ историски развој. Самото име ЗЕЛЕНИГРАДЗелениград несомнено е од словенско потекло и, најверојатно, го добило по тврдината ГРАДИШТЕГрадиште која се наоѓа до маалото Самари. ОвојОва локалитетнаоѓалиште е во суштина рид кој стрмо се издига над левиот брег на Злетовска река. На врвот има остатоци од одбранбен бедем и остатоци од керамика. Судејки по откопаните питоси и монети, евидентно е дека во ова зеленоградско маало во римскиот период постоела населба.
 
Кога веќе, погоре стана збор за дисконуитетот во исторскиот развој на Зелениград не може, а да не се одбележи следното. Оваа населба не се појавува во средниот век. Ниту во една даровница, повелба на Деспот Оливер кој го дарува манастирот Лесново (додуша на едно место се спомнува Пајаковица но, само како месност, а не и населба или маало) нема ништо за Зелениград. Додека соседните села Ратковица, Шталковица, Јамиште, Мушково, Марена, Бунеш, Глобица итн. се присутни.