Разлика помеѓу преработките на „Општина Пехчево“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Културни и природни знаменитости: Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште using AWB
с (→‎Редовни настани: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште using AWB)
 
== Културни и природни знаменитости ==
На само 4 километри оддалеченост, во месноста света Петка, кај населението позната како Манастир, се наоѓа архелошкиотархелошкото локалитетнаоѓалиште со истото име. Тоа е старо христијансјка базилика, односно манастирски комплекс со поголеми димензиии, кој покрај остатоците од црквата градена од камен и вар, вклучува и придружни објекти во функција на манастирското стопанство. Легендата зборува дека се работи за импозантен комплекс со камбанарија чиј звук се слушал дури во соседните Берово и Царево село, денешно Делчево. Се верува и дека во близина на Пехчево се наоѓаат темелите на средновековниот книжевен центар Равен, каде што светите браќа Кирил и Методија ја создале глаголица, најстрото словенско писмо.
 
== Редовни настани ==