Разлика помеѓу преработките на „Кадина Пештера“

Одземени 12 бајти ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште (3) using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште (3) using AWB)
}}
 
'''Кадина Пештера''' — [[поткапина]] на левиот брег на [[Кадина Река]] во близината на селото [[Гумалево]]. Од неодамна таа претставува познат и доста посетуванпосетувано локалитетместо за спорсткоспортско качување и [[алпинизам]]<ref name="Димитров">{{Наведена мрежна страница|url=https://skimacedonia.mk/nov-sportsko-kacuvacki-lokalitet-kadina-pestera/|title=Нов спортско качувачки локалитет Кадина Пештера|last=Димитров|first=Тони|date=29 март 2014|work=Ski Macedonia|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=5 мај 2020}}</ref>.
 
==Местоположба==
 
==Спортско качување==
Почнувајќи од [[2013]] годиниа, кога од спортските качувачи и алпинисти се откриени можностите кои ги нуди, Кадина Пештера е препознаена како извонреден и големголемо локалитетместо со интересна варовничка карпа која преставува еден вид спортско качувачко богатство и во моментов нуди можност за качување на 12 насоки со тежина која варира од 6а до 7c+<ref name="Димитров" />. Започнувајќи од [[2014]] година, секоја година, на почетокот на пролетта во месец [[март]], на Кадина Пештера се одржува ''„Цветен качувачки фестивал - Кадина Пештера“''<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.climbingschool.mk/se-odrza-tretiot-cveten-festival-kadina-pestera-2016|title=Се одржа 'III Цветен Качувачки Фестивал Кадина Пештера 2016'|last=|first=|date=25 март 2016|work=Climbing School MK|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=05 мај 2020}}</ref>. За потребите за подобар пристап до местото од заинтересираните посетители, качувачи и туристи, поставени се повеќе патоказни табли во [[Зелениково]], [[Страхојадица]] и [[Гумалево]], каде што на крајот на селото постои и информативна табла и обележана пешачка патека.
 
==Галерија==