Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Мралино: Разлика помеѓу преработките

с
Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB
с (Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB)
|површина=
}}
'''Покров на Пресвета Богородица''' е [[МПЦ|македонска православна христијанска]] црква која се [[скопско]]то село [[Мралино]]. Изградбата почнала на [[30 септември]] [[2000]], кога камен темелникот бил поставен и осветен од Неговото блаженство г.г. Стефан. По единаесет годишна изградба, црквата била завршена и свечено осветена на [[30 октомври]] [[2011]] година.<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://www.spe.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=224:osvetena-crkvata-pokrov-na-presveta-bogorodica-vo-selo-mralino-opstina-ilinden&catid=36:novosti&Itemid=2|title=Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица“ во село Мралино, општина Илинден|date=ВТОРНИК, 01 НОЕМВРИ 2011 07:28|publisher=Скопска епархија|language=македонски|accessdate=2012-03-08}}</ref>
 
==Галерија==
{{рв| Church of the Protection of the Theotokos (Mralino)‎}}
{{Цркви во Општина Илинден}}
{{DEFAULTSORT:Покров Мралино}}
 
{{DEFAULTSORT:Покров Мралино}}
[[Категорија:Мралино]]
[[Категорија:Македонската архитектура во 2000 година]]