Разлика помеѓу преработките на „Градоначалник на Прилеп“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Надлежности на градоначалникот: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страниц using AWB
с (→‎Надлежности на градоначалникот: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
с (→‎Надлежности на градоначалникот: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страниц using AWB)
 
== Надлежности на градоначалникот ==
Градоначалникот на Прилеп ги има следниве надлежности:<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://www.prilep.gov.mk/informacii/mk/nadleznosti-gradonacalnik-1/|title=Надлежности градоначалник|publisher=Општина Прилеп|accessdate=2014-06-28}}</ref>
* ја претставува и застапува општината;
* ја контролира законитоста на прописите на советот;