Црква „Св. 40 Маченици“ - Смилковци: Разлика помеѓу преработките

с
Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB
с (Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB)
|површина=
}}
'''Свети 40 Маченици во Севастеја''' — македонска православна црква на брегот на [[Смилковското Езеро]] на местото викано '''Кршиколе''' или '''Крст''', до заобиколницата на [[Скопје]] , подигната во чест на петте млади момчиња што загинале во [[Убиства кај Смилковци|терористички акт во 2012 година]]. Црквата е подигната по иницијатива на месните заедници [[Стајковци]], [[Смилковци]], [[Црешево]] и [[Виниче]] со благослов на [[господин господин Стефан]], [[Архиепископот Охридски и Македонски]].<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://a1on.mk/wordpress/archives/105608|title=Ќе се гради црква кај Смиљковското Езеро |date= 20:17, 21/02/2013|publisher=А1 on|language=македонски|accessdate=2013-02-21}}</ref>
 
Црквата во основата е 150 м<sup>2</sup> со уреден парк од 6.000 м<sup>2</sup>, а околу црквата има камбанарија, голем крст, пет видиковци и пет бора во спомен на убиените. Проектот е изработен од градежната фирма Жикол. Темелите биле осветени на [[23 февруари]] [[2013]] година.
 
== Наводи ==
{{македонска црква-никулец}}
{{Цркви во Општина Гази Баба}}
{{DEFAULTSORT:40 маченици, Смилковци}}
 
{{DEFAULTSORT:40 маченици, Смилковци}}
[[Категорија:Смилковци]]
[[Категорија:Храмови посветени на Светите 40 Маченици|Смилковци]]