Разлика помеѓу преработките на „Адолф Ајхман“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Операција Гарибалди: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Германска империја → Германско Царство using AWB)
с (→‎Операција Гарибалди: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB)
Вечерта на [[11 мај]] во [[1960]] година група седуммина луѓе го фатиле Ајхман на автобуска станица на која секоја ноќ пристигнувал од работа од фабрика на „''Мерцедес''“. „''Кога се симнал од автобусот, агентот Цви Малкин скокнал на него, ставајќи му во уста ракавица да го спречи да голтне апче со цијанид во случај ако имал скриен во заб''“, рекол Авнер. Двајца агенти помогнале да го внесат Ајхман во автомобил во кој го чекал Ахарони, велејќи му: „''Ако се помрднеш, ќе те стрелам в глава. Ајхман одговорил на германски: ’Ја прифаќам својата судбина''‘“.
 
Потоа бил држен во скривница девет дена додека не бил префрлен со авион на израелската авионска компанија „Ел Ал“, со која стигнала израелска делегација на прославата на 150-годишнина на Аргентина. Бил облечен во униформа на „Ел Ал“ и седел во прва класа, а бил претставен како член на делегацијата на кого му се слошило. Операцијата била толку таинствена што дури и дипломатот Аба Ебан, кој подоцна станал шеф на дипломатијата на Израел, не знаел дека Ајхман бил во авионот и дека поради тоа се одложувало неговото враќање во Израел<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=7BF27F460D24804F9E49F12BA2B5FFB0|title=Мосад раскажа како го улови Ајхман|accessdate=2012-11-11}}</ref>.
 
== Судење и погубување==